تبلیغات
قتیل العبرات - اصحاب «رس» چه كسانی بودند و عاقبتشان چه شده است؟

در قرآن در دو مورد سخن از اصحاب الرسّ به میان آمده، نخست در آیه 12 سوره ق، كه از تكذیب آنها از پیامبرشان، سخن گفته شده، دوم در آیه 38 فرقان، كه بیانگر هلاكت و عذاب شدید اصحاب رسّ در ردیف قوم عاد و ثمود است، كه همانند آنها بر اثر عذاب الهى ریشه كن و نابود شدند.

«رَسْ» در اصل به معنای اثر مختصر است، و جمعی از مفسران بر این عقیده اند كه رَسْ به معنای چاه است. به هر حال نامیدن این قوم به این نام بدان علت است كه اثر بسیار كمی از آنها بجا مانده یا به جهت آن است كه آنها چاههای آب فراوان داشتند و یا بدان خاطر است كه آنها بوسیله فروكشیدن چاههایشان هلاك و نابود شدند.

اینكه این قوم چه كسانی بودند، میان مورخان و مفسران گفتگو بسیار است. نظری كه در این باره میان مفسران از شهرت بیشتری برخوردار است، اینست كه اصحاب رس در سرزمین یمامه می زیستند،و پیامبری داشتند به نام حَنظله. آنان وی را تكذیب كردند و در چاهش افكندند. حتی نوشته اند كه آن چاه را پر از نیزه كرده بودند و دهانه چاه را بعد از افكندن این پیامبر خدا، بستند تا آن كه او شهید شد.(1)

در عیون الاخبارالرضا، از امام علی بن موسی الرضا(ع)، به نقل از امیرمؤمنان علی(ع) حدیثی طولانی دربارة اصحاب «رس» نقل گردیده كه خلاصة آن چنین است :

«آنها قومی بودند كه درخت صنوبری را می پرستیدند و به آن "شاه درخت" می گفتند، و آن درختی بود كه "یافِث" فرزند حضرت نوح( بعد از طوفان در كناره ای به نام "روشن آب" غرس كرده بود.(كاشته بود)، این قوم دوازده شهرآباد داشتند كه بر كنار نهری به نام "رَسْ" قرار داشت. این شهرها به نامهای فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر‌، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند نام داشتند كه ایرانیان نام ماههای سال خود را از آنها گرفته اند.
آنها به خاطر احترامی كه به آن درخت صنوبر می گذاشتند، بذر آن را در مناطق دیگر نیز كاشتند و نهری برای آبیاری آن اختصاص دادند، به گونه ای كه نوشیدن آب آن نهر را بر خود و چهارپایانشان ممنوع كرده بودند، حتی اگر كسی از آن می‌خورد او را به قتل می رساندند، و می گفتند این مایة حیات خدایان ماست و شایسته نیست كسی از آن چیزی كم كند.

آنها در هر ماه از سال روزی را در یكی از این شهرها عید می گرفتند، و در كنار درختان صنوبر قربانی می كردند، به سجده می‌افتادند و گریه و زاری سر می دادند. هنگامی كه نوبت به شهر بزرگی كه پایتخت پادشاهان بود و اسفند نام داشت می رسید، تمام اهل آبادیها در آن شهر جمع می گشتند و دوازده روز پشت سر هم عید می گرفتند و آنچه در توان داشتند قربانی می كردند و در برابر درخت صنوبر سجده می نمودند. این قوم هنگامی كه در كفر و بت پرستی فرو رفتند، خداوند پیامبری از بنی اسرائیل به سوی آنها فرستاد تا آنها را به عبادت خداوند یگانه و ترك بت پرستی و شرك دعوت كند؛ اما آنان ایمان نیاوردند. پیامبر خدا برای نابودی منشاء فساد و شرك، از خدا تقاضا كرد و بدین ترتیب آن درخت بزرگ خشك گردید. هنگامی كه این قوم چنین دیدند بشدت ناراحت شدند و گفتند این مرد خدایان ما را سحر كرده، و بعضی گفتند خدایان به خاطر این كه این مرد ما را دعوت به كفر می كند بر ما غضب كردند!

بدین ترتیب تصمیم بر كشتن آن پیامبر خدا گرفتند، چاهی عمیق كندند و او را در آن افكندند وسر آن را بستند و بر بالای آن نشستند و پیوسته نالة او را شنیدند، تا شهید گشت. »(2)

آن پیامبر در مناجات خود مى گفت: «خدایا! مكان تنگ مرا مى نگرى، شدّت اندوه مرا مى بینى، به ضعف و بى نوایى من لطف و مرحمت كن، هر چه زودتر دعایم را به اجابت برسان، و روحم را قبض كن.»

آن پیامبر خدا با این وضع در آن چاه به شهادت رسید.[3]

در این هنگام خداوند به جبرئیل فرمود: «به این مخلوقات بنگر كه حلم من آنها را مغرور كرده، و خود را از عذاب من در امان مى بینند، و غیر مرا مى پرستند، و پیامبر فرستاده مرا مى كشند... من به عزّتم سوگند یاد كرده ام كه هلاكت آنها را مایه عبرت جهانیان قرار دهم.»

روز عید آنها فرا رسید، همه آنها در كنار درخت صنوبر اجتماع كرده و جشن گرفته بودند، ناگاه طوفان سرخ شدیدى به سراغشان آمد، همه وحشت زده به همدیگر چسبیدند و به دنبال پناهگاه بودند، ناگهان دریافتند كه هر جا پا مى گذارند، زمین مانند سنگ كبریت شعله ور، سوزان و داغ است، در همین بحران شدید، ابر سیاهى بر سر آنها سایه افكند، و از درون آن ابر، صاعقه هایى از آتش بر آنها باریدن گرفت، به طورى كه پیكرهاى آنها بر اثر آن آتشها، هم چون مس ذوب شده، گداخته شد، و به این ترتیب به هلاكت رسیدند.(4)
پناه مى بریم به خدا از خشم و عذابش

پی نوشتها :
1. تفسیر نمونه، ج15، ص92

2. تفسیرنمونه، ج15، ص94-93،به نقل از عیون اخبار الرّضا، ج 1، ص 207 و 208

3. اقتباس از عیون اخبار الرّضا، ج 1، ص 207 و 208

4. همان
لینك بحث اصلی :
http://www.askquran.ir/showthread.php?t=26919تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1394 | 03:16 ب.ظ | نویسنده : محمدعلی بیکی افین | نظرات


  • paper | رپورتاژ آگهی با کیفیت | فروش بک لینک دائمی
  • خرید رپورتاژ آگهی ارزان | فروش backlink