تبلیغات
قتیل العبرات - آیا روایت : « لست بمنكر فضل أبی بكر » از قول امام جواد صحت دارد ؟

توضیح سؤال :

آیا روایت : « لست بمنكر فضل أبی بكر » از قول امام جواد صحت دارد ؟

و عن الباقر (ع) قال " و لست بمنكر فضل أبی بكر ، ولست بمنكر فضل عمر ، و لكن أبابكر أفضل من عمر "الاحتجاج للطبرسی تحت عنوان - احتجاج أبی جعفر بن علی الثانی فی الأنواع الشتی من العلوم الدینیة -

از امام باقر(ع) نقل است كه فرمود: منكر برتری ابوبكرو عمر نیستم ولی ابوبكر بر عمر برتری دارد

پاسخ :

أوّلاً : این روایت در كتاب الإجتجاج طبرسی است و هیچ سندی ندارد . طبرسی می نویسد : « وروی » و هیچ سندی ذكر نمی كند .

ثانیا : این حدیث از امام جواد (ع) در پاسخ یحیی بن اكثم است ، ونویسنده بین امام باقر و حضرت جواد(ع) كه ملقّب به ابو جعفر هستند آشنایی ندارد، و لذا فرق نگذاشته است.

ثالثاً : امام جواد علیه السلام این مطلب را در برابر طر فداران ابوبكر و عمر فرموده اند و طبیعی است كه وقتی كسی می خواهد با مخالفین خودش مناظره كند ، نمی تواند مخالفت علنی خود را با تمام عقاید آن ها اعلام كند ؛ چون در این صورت هیچ تأثیری بر آن ها نخواهد داشت . همانند داستان حضرت ابراهیم علیه السلام .

خداوند كریم داستان را این گونه نقل می كند :

فَلَمَّا جَنَّ عَلَیْهِ اللَّیْلُ رَأَی كَوْكَبًا قَالَ هَذَا رَبِّی فَلَمَّا أَفَلَ قَالَ لَا أُحِبُّ الْآَفِلِینَ .

فَلَمَّا رَأَی الْقَمَرَ بَازِغًا قَالَ هَذَا رَبِّی فَلَمَّا أَفَلَ قَالَ لَئِنْ لَمْ یَهْدِنِی رَبِّی لَأَكُونَنَّ مِنَ الْقَوْمِ الضَّالِّینَ .

فَلَمَّا رَأَی الشَّمْسَ بَازِغَةً قَالَ هَذَا رَبِّی هَذَا أَكْبَرُ فَلَمَّا أَفَلَتْ قَالَ یَا قَوْمِ إِنِّی بَرِیءٌ مِمَّا تُشْرِكُونَ .

قطعاً وقتی حضرت ابراهیم می گوید كه ستاره و ماه و خورشید خدای من هستند ، به این خاطر نیست كه حقیقتا این مطلب را قبول داشته است . امام جواد علیه السلام در اول مناظره از فضیلت ابوبكر و عمر كه مورد قبول خصم او بوده سخن می گوید و بعد با یك جملهء دیگر تمام آن را باطل می كند :

فقال علی رأس المنبر : إنّ لی شیطاناً یعترینی، فإذا ملتُ فسدّدونی .

ابوبكر بالای منبر گفت: شیطانی بر من مسلّط است كه مرا وسوسه می كند .

نویسنده بازهم اصل امانتداری در نقل را رعایت نكرده است و ادامه سخن را حذف می كند و چه خوب بود كه ادامه را نیز نقل می كرد .

موفق باشید

گروه پاسخ به شبهات

مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=5260تاریخ : پنجشنبه 2 مهر 1394 | 04:09 ب.ظ | نویسنده : محمدعلی بیکی افین | نظرات


  • paper | رپورتاژ آگهی با کیفیت | فروش بک لینک دائمی
  • خرید رپورتاژ آگهی ارزان | فروش backlink