تبلیغات
قتیل العبرات - روستای گردشگری افین
 
قتیل العبرات
قال رسول الله صلی الله علیه وآله: ان الحسین مصباح الهدی وسفینة النجاة
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمدعلی بیکی افین
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟
برچسبها
معرفی روستای افین:
روستای افین واقع در خراسان جنوبی و از توابع شهرستان قاینات است که فاصله روستا با مرکز شهرستان (قاین ) 80 کیلومتر و با مرکز استان (بیرجند) 115 کیلومتر است.

افین جزو شش روستای برتر استان به لحاظ  قابلیت گردشگری است .


شخصات گردشگری افین

آب و هوای افین (بر اساس روش آمبرژه) از نوع خشک سرد می باشد که آب و هوایی مناسب برای کشت و پرورش یاقوت سرخ قاینات (زرشک) می باشد.

آب و هوای منطقه بر خلاف سایر مناطق خشک و نیمه خشک بسیار باطراوت و تازه است بخشی از این طراوت مربوط به وجود کوهستان های بلند اطراف روستا و بخش دیگری مربوط به وجود 2 رود دائمی در این خطه سرسبز استان است. بدون شک یکی از مناطق زیبا و دلنشین طبیعی از نظر تعدد درختان و سرسبزی، روستای افین است.

وستای افین در طول جغرافیایی 59 درجه و 45 دقیقه شرقی و در عرض جغرافیایی 33 درجه و 31 دقیقه شمالی در ارتفاع 1410 متری از سطح دریا قرار گرفته است و گردشگری این روستا از نوع تاریخی، فرهنگی، مذهبی و جغرافیای طبیعی(کشاورزی) می باشد.

تیپ روستا دارای بخش قدیمی و بافت جدید است. در بافت قدیمی منازل حالت فشرده و متمرکز دارد که آثار تاریخی را در خود جای داده است. .

بر اساس آخرین آمار مرکز دهستان، افین دارای 372 خانوار است که جمعیتی معادل یک هزار و 635 نفر ساکن در روستا می باشد. از این تعداد بیش از 75 درصد جمعیت روستا باسواد هستند..

آثار تاریخی مسجد جامع

مسجد جامع افین بنایی ماندگار با طراحی و معماری بسیار زیبا یادگار دوران سلجوقی می باشد.

بنای فعلی مسجد به صورت خرابه ای درآمده که دیواره ها به همراه گلدسته های اطراف ایوان باقی مانده است و هرآن چه مانده گویای معماری دوره سلجوقی می باشد که در دوره های بعدی الحاقاتی به آن افزوده یا بخش هایی از آن مرمت و بازسازی شده است..

عده ای هم معتقدند اصل بنا مربوط به سده سوم تا چهارم هجری قمری می باشد. این مسجد به سبک آذری ساخته شده است.

آجرکاری و گچ کاری هایش زیبااست. همانند مسجد جامع قاینات دارای یک ایوان اصلی و بزرگ در وسط و دو شبستان در اطراف ایوان است . طول گلدسته ها 15 متر می باشد که در حال حاضر 12 متر آن باقی مانده است و از میان گلدسته ها راهرو پله ای شکلی وجود دارد که می توان به طبقات بالایی مسجد رفت. نمازخانه و محل عبادت خواهران و برادران جدا از هم بوده و تعداد 15 رواق در اطراف صحن قرار داشته است

منبر این مسجد ساخته شده از سنگ و گل است و بر روی آن گچ کاری و همچنین آیات قرآنی نقش بسته است . مسجد جامع افین در بخش میانی و در قسمت میانی روستا واقع شده است.

قلعه

قلعه افین در داخل بافت تاریخی روستا قرار دارد و دارای پلان دایره ای شکل و یک ورودی بزرگ با در سنگی می باشد. سنگ در قلعه دارای ضخامتی 10 سانتی متری است و قطر آن نیز بیش از یک و متر و نیم است . قلعه دو خروجی دارد که در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گرفته است.قلعه خود دارای مسجد و مدرسه می باشد که به شیوه سنتی و با استفاده از مصالح موجود و بیشتر از سنگ و گل ساخته شده است.

سقف های چوبی پوشیده شده با گز از جمله چشم اندازهای زیبای این خانه ها ست . همچنین وجود دالان های پوشیده و چند طبقه ای بودن خانه ها از جمله زیبایی های این منازل قدیمی است که در حال حاضر خالی از سکنه بوده و نیاز به مرمت و بازسازی دارد .

قلعه کوه

افین واقع شده است. قلعه بر فراز کوهی واقع شده و از جنوب غرب به شمال شرق کشیده شده است. از اجزاء و عناصر معماری قلعه که قابل تشخیص است می توان به برج، حصار و آب انبار اشاره کرد.

آسیاب آبی

افین در گذشته 5 آسیاب آبی داشته که امروزه فقط یکی از بناها سالم مانده و از سایر آسیاب ها خرابه هایی باقی مانده است . آسیاب اصلی افین که در ورودی روستا قرار گرفته در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده و معماری بنا به این شکل است که دو فضای گنبدی شکل دارد و توسط یک راهرو به هم متصل می شوند .

در قسمت انتهایی اتاق، سنگ آسیاب قرار دارد که سنگ بالایی چند سانتی متر از سنگ زیرین کوچک تر است که قطر سنگ یک متر و 25 سانتی متر ضخامت دارد . وسط سنگ سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که محل ریختن غلات بوده است .سنگ پایین ثابت بوده و سنگ بالایی از طریق اهرمی به پره های آسیاب متصل بوده است. طریقه به حرکت درآوردن پره های آسیاب نیز بدین شکل بوده که در بیرون از آسیاب تنوره ای به عمق 9 متر و قطر 160 سانتی متر وجود داشته که گنجایش آن 18 متر مکعب (18 هزار لیتر) آب بوده و در پایین این تنوره سوراخ ریزی وجود داشته که نیروی لازم برای حرکت چرخ آسیاب را تأمین می کرده است.

مزار چهارگنبد

وجه تسمیه این مزار به دلیل داشتن 4 گنبد کوچک بر بالای مزار است. این مزار که آرامگاه امام زاده، عمروبن داوود(ع) از احفاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) است که احتمالا با چند واسطه نسبش به عباس بن امیرالمؤمنین(ع) می رسد . این آرامگاه همه ساله پذیرای زائران و مجاوران است و گردشگری مذهبی افین به شمار می رود. آرامگاه با فاصله کمی از مسجد جامع در بافت قدیمی روستا وجود دارد.

طبیعت دلنشین روستا

یکی از جنبه های دیدنی و سرسبز روستا، باغستان روستا به طول تقریبی 15 کیلومتر است. نمای درختان بیشمار زرشک در 4 فصل سال، بسیار زیبا و دلنشین است .

در کنار بخش جنگلی و درختی افین، بخش وسیعی نیز به کشت یونجه و چغندر برای تأمین خوراک دام ها اختصاص دارد که در کنار باغ ها و چسبیده به آن ها وجود دارد .

زرشک یاقوت سرخ قاینات

در منابع تاریخی آمده است اولین کشت و تولید زرشک بی دانه در روستای افین از بخش زیرکوه قاین بنیان گذاشته شده و قدمت تاریخی دارد. درختچه زرشک دارای 2 تا 7 متر ارتفاع آن قهوه ای، قرمز یا زرد است

اقتصاد روستای افین از سالیان دور بر مبنای کشاورزی و محصول شاخص زرشک بوده است. بیشترین زرشک تولیدی کشور در روستای افین به ثمر رسیده و جزو نعمت های الهی نازل شده بر مردم دیندار این سرزمین بوده است

برگ های آن بیضی شکل با دندانه های اره ای و گل های خوشه ای و زرد رنگ است . شاخه های زرشک تیغ های زیادی دارند.

یاقوت سرخ قاینات بیضوی شکل بوده و دارای طعمی ترش است.

خواص زرشک در طب سنتی عبارتند از: 1-تقویت کننده قلب و کبد 2-برطرف کننده خونریزی 3-مفید برای برطرف کردن بیمارهای کبدی4-صفرا بر

وجود درختان زرشک با رنگ های متنوع سبز در اوایل بهار، زرد در هنگام گل دهی و قرمز در هنگام رسیدن میوه (پاییزماه ) نشانگر هنر خداوند زمین و آسمان ها در خلقت زیبایی هاست.

سایر آثار تاریخی و فرهنگی افین شامل حسینیه روستا، آب انبارهای مختلف، برج های نگهبانی و... باعث شده است تا افین در استان خراسان جنوبی جزو یکی از 36 روستای هدف گردشگری کشور واقع شود .

جلوه های طبیعی و همچنین گیاهان دارویی کم نظیر این ناحیه همه ساله عده زیادی از علاقه مندان به طبیعت را به این روستا می کشاند .

شهدا

به جرأت می توان گفت که روستای افین یکی ازآن روستاهایی است که در زمان جنگ تحمیلی درخط مقدم مبارزه با دشمنان این مرزو بوم بود چرا که با تقدیم هدایای مالی ومادی ومعنوی ازجمله تقدیم جانبازان وشهدای زیاد، برگ زرینی درتاریخ این روستا به یادگار گذاشتند.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی